Sportmászás: megvannak a 2021-es boulder magyar bajnokok!

Riesing Eszter és Tusnády Nimród nyerte a sportmászók 2021-es boulder magyar bajnoki címét

A Gravity Magyar Kupafordulóval zárult az 2021-es boulder versenyszezon, melynek végén az első idei magyar bajnokokat avatta a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség.

A tokiói olimpián bemutatkozó sportmászás három versenyszáma közül a boulder az átlagember számára legkönnyebben hozzáférhető műfaj, hiszen kötélbiztosítás nélkül, alacsony magasságban, biztonságosan művelhető, és egyre több településen elérhető ilyen létesítmény. Versenysportként rendkívül látványos, hiszen az utakat gyakran úgy építik, hogy csak dinamikus mozdulatokkal, nagy ugrásokkal lehet a következő fogást elérni.

A budapesti Gravity Boulder mászóteremben megrendezett verseny a hat fordulóból álló Magyar Kupasorozat utolsó állomása volt, amely egyúttal a Magyar Bajnokság végeredményét is adta. A versenyt emiatt extra érdeklődés kísérte, és nézők részvételével szuper hangulatban zajlott. A szervezők pedig még rátettek egy lapáttal, mert a nyílt kategória döntőjét egy filmes cég bevonásával élőben közvetítették. Összesen négy kamera, két operatőr, két kommentátor és egy rendező segített abban, hogy minőségi audiovizuális élményben részesüljenek azok is, akik nem tudtak a helyszínen szurkolni.

A döntőbe a nyílt kategóriából négy női (Kerry Ella, Lengyel-Mitzl Jázmin, Riesing Eszter és Somorjai Zorka), valamint hat férfi (Bakurecz Ádám, Fuksz Bence, Radics Attila Zsombor, Strommer Soma, Tusnády Nimród Sebestyén, Vályi Gergő) versenyző kvalifikálta magát . Érdekesség, hogy a férfi döntősök közül négyen a népszerű televíziós vetélkedő, a Ninja Warrior Hungary döntőjében is ott voltak.

A mászóknak egy előre megadott sorrend alapján négy bouldert kellett teljesíteniük. Ezekre utanként öt perc mászási idő állt rendelkezésre, amelyet mindig öt perc pihenő követett. Az útépítők külön bouldereket építettek a férfi és női döntősöknek – tudósít a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség.

A női kategóriában a szegedi Riesing Eszter nyerte a versenyt Lengyel-Mitzl Jázmin, Somorjai Zorka és Kerry Ella előtt. Eszternek ez volt a második győzelme a szezonban, és ezzel a 2021-es boulder magyar bajnoki címet is megszerezte. Mindezt úgy, hogy a döntő délelőttjén még egy földrajzversenyt is megnyert.

A férfiak közül Tusnády Nimród volt az este legjobbja. A második helyezett az ifjúsági Európa-bajnok Vályi Gergő lett, míg a dobogó harmadik fokára Bakurecz Ádám állhatott fel. A magyar bajnoki címért a harc az első két helyezett, Tusnády Nimród és Vályi Gergő között zajlott, így a győzelem Nimródnak a bajnoki címet is jelentette. Ők vannak versenyben a nehézségi mászás bajnoki címéért is. Mindketten tizenhét évesek és a párizsi olimpiára készülnek.

A bajnokok nyilatkozatai:

Riesing Eszter:

„Elég nehéz volt nekem az idei szezon, mert tavasszal is és most ősszel is érettségire készültem, ezért a mászást nehéz volt beilleszteni a programomba. A gravitys versenyre is úgy érkeztem, hogy egyszerre készültem a két nappal későbbi szóbeli érettségimre és egy földrajzversenyre, aminek a döntője a verseny napján volt. Előzetesen nem gondoltam volna, hogy pont ez az év, amikor a mászásról a tanulmányaim is elvonják a figyelmem, ilyen sikeres végkimenetellel zárulhat.

Most jön egy rövid időszak, mielőtt a tavaszi érettségikre elkezdem az intenzív felkészülést, úgyhogy a teljes fókusz megint végre a mászásra és a gyengeségeim fejlesztésére irányulhat.”

Tusnády Nimród:

„Ha a teljes szezont nézem, a céljaim többségét sikerült elérnem. Ezen célok egyike volt, hogy felnőtt magyar bajnok legyek boulderből és nehézségiből. A boulder sikerült is a győzelmemnek köszönhetően, és úgy néz, ki nehézségiből is sikerülni fog.

Sok téren sikerült fejlődnöm, melyek a nemzetközi célokhoz közelebb segítenek. Mentálisan, fejben kellett és kell folyamatosan rengeteget fejlődnöm, talán ez a legnagyobb kihívás számomra a folyamatos edzésmunka mellett. Ehhez sokban hozzájárult a rengeteg verseny, amire idén volt lehetőségünk eljutni.

Bár a szezon még csak most ér véget, én már most sok célt tűztem ki magamnak a következő évre. Ezekért a célokért pedig meg is fogok tenni mindent.”

Kislexikon:

Sportmászás: a sziklamászás versenyszerű formája, jellemzően épített műfalakon. Három versenyszám van, ezek a boulder, a nehézségi valamint a gyorsmászás. A bouldernél négy méter magas falakon, kötélbiztosítás nélkül kell nehéz, jó koordinációt és egyensúlyérzéket erővel ötvöző, gyakran dinamikus mozdulatsorokat végrehajtani. A versenyzők esetleges esését a fal lábánál lévő matrac tompítja. Gyorsmászásnál egy sztenderd, 15 méter magas falon kiépített útvonalon másznak fel kötélbiztosítással, itt kizárólag a gyorsaság számít, ki ér fel leghamarabb. Ez a mászók 100 méteres sprintje. Az út fogásai a világ minden gyorsmászó falán milliméterre pontosan ugyanott helyezkednek el, így az idők összemérhetők. A nehézségi mászás a „királykategória”, amely a legközelebb áll a természetes sziklákon zajló sportmászáshoz. Versenyenként és helyszínenként eltérő típusú műfalakon, mindig más utakat építve rendezik, ahol a mászók kötélbiztosítással másznak. A sorrendet az dönti el, hogy ki milyen magasra jut.

Fotó: Gravity Boulder/Vörös Tamás

Vélemény, hozzászólás?